Directions(Q.1-10):
What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the
following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
1. 1524.79 * 19.92 +
495.26 = ?
A. 31000 B. 32000 C. 33000
D. 34000 E. 36000
Answer & Explanation
Answer – A. 31000
Explanation
: 1525 * 20 + 495 = 30995
2. 1548.45 + 3065.15 ÷
15.058 = ?
A. 1650 B. 1750 C. 1850 D.
1950 E. 1550
Answer & Explanation
Answer – A. 1650
Explanation
: 3065 ÷ 15 = 204 + 1548 = 1752
3. 25*3.25 + 50.4 ÷ 24
= ?
A. 77 B. 66 C. 55 D. 44 E.
None of these
Answer & Explanation
Answer – A. 77
Explanation
: 25 * 3 = 75; 75 + 2 = 77
4. (833.25 – 384.45) ÷
24 = ?
A. 15.8 B. 16.5 C. 18.7 D. 17.9 E. 17.5
Answer & Explanation
Answer – C. 18.7
Explanation
: (833.25 – 384.45) = 448.48 448.48 ÷ 24 = 18.68
5. 5907 – 1296 ÷ 144 =
? * 8
A. 700.25 B. 658.25 C.
628.25 D. 737.25 E. 630.5
Answer & Explanation
Answer – D. 737.25
Explanation
: 1296 / 144 = 9 5907 – 9 / 8 = 737.25
6. 3237 ÷ 31 * 15 = ? *
17
A. 120 B. 70 C. 90 D. 80
E. 60
Answer & Explanation
Answer –C. 90
Explanation
: 3237 ÷ 31 = 104 104 * 15 / 17 = 91
7. √7378 * √1330 ÷ √660
= ?
A. 150 B. 160 C. 120 D.
170 E. 140
Answer & Explanation
Answer – C.
120
Explanation
: √7378 = 86 ; √1330 = 36; √660 = 26 86 *1.4 = 120.4
8. (32.13)2 + (23.96)2 –
(17.11)2= ?
A. 1410 B. 1310 C. 1550 D.
1650 E. 1810
Answer & Explanation
Answer B. 1310
Explanation
: (32.13)2 = 1024 (23.96)2 = 576; (17.11)2 = 289; 576 – 289 = 287;
1024 +
287 = 1311
9. 67% of 801 – 231.17
= ? – 23% of 789
A. 400 B. 490 C. 550 D.
600 E. 750
Answer & Explanation
Answer – B. 490
Explanation
: 67*8 = 536; 536 – 231 + 181 =486
10. (989/34) ÷ (65/869)
* (515/207) = ?
A. 845 B. 870 C. 945 D.
745 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – C. 945
Explanation : 29 * 13 * 2.5 = 945
11. (4438 – 2874 – 559)
÷ (269 – 106 – 83) = ?
A. 14.5 B. 12.5 C. 20.5 D. 27.5 E.
None of these
Answer & Explanation
Answer – B. 12.5
Explanation
: 4438 – 2874 – 559 = 1005 ; 269 – 106 – 83 = 80; 1005 ÷ 80 = 12.5
12. (78.95)² – (43.35)²
= ?
A. 4353.88 B. 4153.88 C.
4253.78 D. 4053.78 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – A. 4353.88
Explanation
: (78.95)² – (43.35)² = 6233.1025 – 1879.2225 = 4353.88
13. 434.43 + 43.34 +
3.44 + 4 + 0.33 = ?
A. 455.54 B. 485.54 C.
475.54 D. 465.54 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – B. 485.54
Explanation
: 434.43 + 43.34 + 3.44 + 4 + 0.33 = 485.54
14. (755% of 523) ÷ 777
= ?
A. 5 B. 6 C. 8 D. 7 E.
None of these
Answer & Explanation
Answer – A.
5
Explanation
: (755/100 * 523) = 3948.65 3948.65 ÷ 777 = 5
15. 156 + 16 * 1.5 – 21
= ?
A. 126 B. 149 C. 141 D.
159 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – D. 159
Explanation
: 16 * 1.5 = 24 156 + 24 – 21 = 159
16. 783.559 + 49.0937 *
31.679 – 58.591= ?
A. 1280 B. 3280 C. 2280 D.
1880 E. None of the above
Answer & Explanation
Answer –C. 2280
Explanation
: 49.0937 * 31.679 = 1555 783 + 1555 – 58 = 2280(approx)
17. (√7921 – √2070.25)
* (1/4) = ?
A. 15 B. 16 C. 17 D. 19 E.
11
Answer & Explanation
Answer – E. 11
Explanation
: √7921 = 89 ; √2070.25 = 45.5 = 43.5/4 = 10.8 ≈ 11
18. (12.25)2 – √625 = ?
A. 145.1625 B. 125.0625 C.
155.1625 D. 165.0625 E. None of these
Answer & Explanation
Answer B. 125.0625
Explanation
: (12.25)2 = 150.0625 150.0625 – 25 = 125.0625
19. 8451 + 793 + 620 –
? = 6065 + 713
A. 3486 B. 3586 C. 3286 D.
3186 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – E. None of
these
Explanation
: 8451 + 793 + 620 = 9864 ; 6065 + 713 = 6778 => 9864 – 6778 =
3086
20. 22240 ÷ √? = 34 *
12
A. 3065 B. 3085 C. 3025 D.
3075 E. None of these
Answer & Explanation
Answer – C. 3025
Explanation : 34 * 12 = 408 √? = 22240/408 = 54.5 = 55 => x = 3025
0 comments:
Post a Comment